KAYAKÖY: Hayalet Şehir

Gezdiğimiz Yerler 11 Eki 2020

Kayaköy, Fethiye’de yamaca gizlenmiş adeta bir masal şehri. Tarihe meraklı, tarihi yerleri gezmeyi seviyor iseniz; rotanız da Fethiye ise mutlaka buraya uğrayın deriz biz.

Kayaköy Tarihi

Kayaköy, bir tepenin yamacında Likya Uygarlığının kalıntıları üzerine 19. yy’ın ortalarında kurulmuş bir Rum köyü aslında. Köyün şu anki mevcut görünümünün oluşmasını Osmanlı’nın geç dönemlerinde azınlıklara tanınan haklarla 19. yy'ın ortalarında iskan edilen Rumlar sağlamış. Antik Dönemde Telmessos olarak bilinen Fethiye’nin 8 km güneyinde bir tepenin yamacında bulunan Karmylassos kalıntılarının üzerinde olan bu köy Rumlar zamanında Levissi olarak anılmaktaymış. Levissi adını verdikleri şehirlerinde Türklerle huzur içinde yaşayan Rumlar Kurtuluş Savaşı patlak verince siyasi durumlara karıştırılıp yurtlarından göç etmek zorunda kalmışlar. 1923'te Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda Türkiye-Yunanistan arasında yapılan anlaşma ile buradaki Rumlar ve Trakya Türkleri arasında mübadele edilmesi sonucunda köyün kaderi çizilmiş. Buradan göç etmek zorunda kalan Rumların yerine gelen Türkler de ortama uyum sağlayamadıklarından şehir kaderine terk edilmiş. 1957 Fethiye Depremi ve akabinde gelişen olaylar nedeniyle de şehir bugünkü hayalet görünümünü almıştır.

Kayaköy'de neler gördük?

Köyde Rum evlerinin haricinde iki Ortodoks Kilise, bir kaç şapel, okul, çeşme gibi yapılar da var. Evler birbirinin görüntüsünü kesmeyecek şekilde yamaca simetrik bir şekilde dizayn edilmiş. Her ev iki kattan oluşuyor. İlk kat kiler gibi, üst kat daha çok yaşam alanını oluşturuyor. Her evde o dönemin mimari yapısını yansıtan öğeler var (baca sistemi, kirişler, taş duvarlar, ahşap pencereler gibi). Evlerin genişliği çok değil, iki katlı olmasına rağmen oldukça küçük yapılar. Her evin yanında farklı yönlerde olmak üzere tuvaleti ve su ihtiyaçlarını karşılayan su sarnıçları var. Köyde bu özellikleri tam olarak yansıtan ve günümüze kadar ulaşan tek bir yapı mevcut. Hatta bu ev dünyaca ünlü Avustralyalı oyuncu Russell Crowe’un ilk yönetmenlik denemesini gerçekleştirdiği The Water Diviner (Son Umut - IMDB) filminde kullanılmış. Sokaklar taş ile döşeli ve yıkıntıların bazı sokakları kaplamasından dolayı yürümekte biraz zorlanabilirsiniz. Vaktiniz varsa baştan sona şehri turlayın. Köyün her noktasından manzara harika ;-) Köyün tamamını dolaşmak yarım gününüzü alabilir. Bizim çok vaktimiz olmadığı için köyün olabildiğince her köşesine gidecek şekilde ortalama 2-2,5 saat içinde köyü turladık.

Filmin çekildiği, yaşayan tek evden manzara

Kayaköy'e nasıl gidilir?

Özel aracınızla Fetiye Ölüdeniz’den güney istikametinde 8 km ormanlık yoldan ilerledikten sonra köy sizi karşılıyor.

Köye giriş ücretli, 10 TL ama kontrol yok ve köye giriş birkaç noktadan mevcut. Bunu bilip giderseniz paranız size kalır ;-)

Etiketler

Ferda Bayrak Özdağ

Hayalleri sınırsız, masal kahramanı tadında, gülmeyi uzuv edinmiş, dışarıdan sert görünen ama tanıyınca pamuk şekeri kıvamında dediğiniz insanlardan

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.