TLOS: Bir Hitit Ülkesi

Gezdiğimiz Yerler 28 Eki 2020

Eski yapılar, günümüze kadar gelmiş kalıntılar ve bunlara dair mitler, efsaneler... Antik Yunan'dan Roma'ya, Roma'dan günümüze kadar gelmiş bir Likya uygarlığı. Adını güzeller güzeli Tremilus ve Praksidike'nin dört oğlundan biri olan Tloos'tan alan Hitit ülkesi. Buraya şehir değil de ülke denmesinin nedenini de Akropol'un zirvesinden baktığınızda anlayacaksınız zaten. Yerleşim alanı olarak diğer antik kentlere göre daha büyük bir coğrafyaya konumlanmış. Ayrıca bir çok kaynakta antik kente bağlı çok sayıda semt, mahalle ve merkeze bağlı çok fazla köyü olduğundan dolayı adı ülke olarak geçmektedir.

Fethiye'de gezi rotanızı Saklıkent Milli Parkına doğru çevirdiyseniz yol üzerindeki bu ören yerine de uğramanızı tavsiye ederiz. Hele ki tarihi yerler ve yapılar ilginizi çekiyorsa mutlaka gitmelisiniz. Biz bu tarz yerlere gitmeyi çok sevdiğimiz için rotamız önce Tlos daha sonra Saklıkent Kanyonu şeklinde oldu. Efes gibi, Sardes gibi, Teos gibi antik çağ ruhunu hala barındıran bu tarz doğal müzelerin kendine has mistik havası bizi kendine çekiyor. Çünkü oranın atmosferini soluyup, zihnimizde o dönemi canlandırmak ve o anı yaşamak bize inanılmaz bir haz veriyor :)

Tlos'ta sizi neler karşılıyor?

Günümüze kadar ulaşan yapılar arasında Akropol, Stadyum Alanı, Tiyatro, Agora, Nekropol (Kaya Mezarları), Büyük Hamam, Küçük Hamam, Kronos Tapınağı, Kent Bazilikasına ait yapılar mevcut. Bu yapıları rahatlıkla gezip fotoğraflayabilirsiniz. Bazı yapıların iç kısımlarına giriş tel örgüler ile kapatılmış. Özellikle Büyük Hamam, Kent Bazilikası, Tiyatro ve Stadyum Alanı çitle çevrili durumda ama yapıları görmeniz ve fotoğraflama yapmanız için çok da engel değil. Burada bulunan kaya mezarlarından birinin hikayesi çok mistik ve ilgi çekici. Efsaneye göre bu mezarların en görkemlisi kanatlı at Pegasus’un, üç başlı canavar Chimera ile savaşırken resmedildiği Bellerophontes’e ait mezar anıtıdır. (Efsanenin devamını merak edenler internette küçük bir arama yapabilirler ;) ) Akropol'un en tepesinde harika bir manzara var; bir tarafta tarihin kalıntıları, diğer tarafta günümüz yerleşimleri... Deneyimlemenizi tavsiye ederiz.

Nasıl ulaşabilirsiniz?

Yazının başında biraz ilgi uyandırdıysak gelelim bu ülkeye gitmek isteyeceklerin nasıl ulaşabileceklerine. Fethiye'den Seydikemer istikametine doğru gidiyorsunuz. Buradan Saklıkent yoluna döndüğünüzde Güneşli köyünden doğuya sapan asfalt yoldan ulaşılmaktadır. Yapı Yaka Köy (Mahalle) sınırları içerisinde kalıyor. Yol üzerinde yapılaşma fazla ve yol biraz dar o yüzden dönüş levhası çok belirgin değil. Sapağı kaçırmanız çok olası dikkatli olun ;) ya da olmayın en kötü Saklıkent'e gider dönüşte uğrarsınız :D.

Etiketler

Ferda Bayrak Özdağ

Hayalleri sınırsız, masal kahramanı tadında, gülmeyi uzuv edinmiş, dışarıdan sert görünen ama tanıyınca pamuk şekeri kıvamında dediğiniz insanlardan

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.